Last updated: May 01. 2014 4:30PM - 619 Views
By - ahawley@civitasmedia.com



Ohio Valley Christian's Rachel Sargent (center) leads Ripley's Laurel Miller (right) and Point Pleasant's Allison Smith (left) in the 200m sprint, Tuesday at Ohio Valley Bank Track and Field.
Ohio Valley Christian's Rachel Sargent (center) leads Ripley's Laurel Miller (right) and Point Pleasant's Allison Smith (left) in the 200m sprint, Tuesday at Ohio Valley Bank Track and Field.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

POINT PLEASANT, W.Va. — Vikings sweeps Point Pleasant all-comers meet.


The Ripley boys and girls track teams both took first place in Tuesday’s all-comers meet at Ohio Valley Bank Track and Field.


The Lady Vikings marked 159 points, followed by Eastern with 127 points, Point Pleasant with 69 and Ohio Valley Christian with 38.


The Lady Eagles earned sixth first place finishes on the day and finished in the top four in nine other events. Keri Lawrence earned first place with in the 300m hurdles with a time of 50.2, while finishing second in the 100m hurdles (16.88). Asia Michael was first in the 1600m run with a time of 5:50.31, while taking second in the 800m run (2:43.6).


Laura Pullins was first in the 200m dash with a time of 27.69 and third in the high jump (5-00). Katie Keller was first in the shotput (36-10) and third in the discus (102-02), while Cassidy Cleland took first in the discus (122-07) and fourth in the shotput (32-04). Kelsey Johnson earned the first in the long jump (15-06.5), while Maddie Rigsby was second in the high jump (5-02), second in the 100m dash (13.72), and third in the long jump (15-03.5).


The Lady Eagles 4x200m relay team of Johnson, Rigsby, Pullins and Taylor Palmer was second with a time of 1:53.36.


The Lady Knights were led by Aislyn Hayman with a second place discus (119-09) finish and a third place finish in the shotput (32-09). Morgan Roush was second in the shotput (33-00), Cassie Jordan was third in the 100m hurdles (17.28), while Brooklyn Blankenship was fourth in the discus (90-00).


The PPHS relay team of Carlee Dabney, Jordan, Allison Smith and Kennedy Young was second in the 4x100m (54.49), while the shuttle hurdle relay team of Young, Siera Toles, Dabney and Jordan Smith was second (1:10.69).


Ohio Valley Christian’s Rachel Sargent was second in the 200m dash (27.77) and the 400m dash (1:05.94), while taking fourth in the 100m dash (13.99) and the long jump (15-00.5). Bekah Sargent was second in the long jump (15-04.5) and third in the 100m dash (13.79).


Ripley took the first in the boys team competition with 160 points, followed by Buffalo with 99.5, Poca with 74, Point Pleasant with 68 and Eastern with 52.


Tannor Hill led the Big Blacks with a third place mark in the discus (150-04) and a third place finish in the shotput (47-00). Brandon Sayre was third in the 400m dash (58.07), Cody Mitchell was third in the discus (144-01), Noah Morgan was fourth in the shotput (44-08), and Trevor Hawkins with fourth in the pole vault (9-6).


Point Pleasant’s 4x400m relay team of Robert Ciarapica, Brandon Edge, Sheb Harris and Colin Peal was second (4:16.28), while the 4x800m relay team of Peal, Nick Taylor, Harris and Trevor Daniels also took second (11:02.06).


The Eagles were led by Daschle Facemyer with a second place finish in the 200m dash (24.48), second place finish in the long jump (19-07) and a third place finish in the 100m dash (11.97). Jett Facemyer was fourth in the high jump (5-4), while Brent Welch was fourth in the discus (121-04).


The Eastern 4x200m relay team of Daschle Facemyer, Jett Facemyer, Clayton Ritchie and Tanner Palmer was first with a time of 1:40.40, while the 4x100m relay team of Jacob Brewer, Jett Facemyer, Ethan Steger and Ritchie was second (49.17).


Complete results of the PPHS all-comers meet can be found online at www.runwv.com

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute