More Gallia Jr. Fair project results


Staff Report



GALLIPOLIS — Here are the remainder of special projects for the Gallia County Junior Fair.

Health Projects

Keeping Fit,Trophy Sponsor Friend of 4H. 1st Place $20.00,Nicholas Mayes Sundance Kids 4H Club Sr. State Fair Qualifier.

First Aid in Action, Trophy sponsored by Raymond James Financial Services. 1st Place $20.00,Gage Smith Country to the Core 4H Club Jr. State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00,Jenna Watson Early Birds 4H Club, and 3rd Place $5.00,Robert Keeton Raccoon Valley Livestock Club.

Alcohol and Drug Abuse, Trophy sponsored by Steve and Patty Smith. 1st Place $20.00, Andrew Mollohan Gallia County Dairy 4H Club Sr. State Fair Qualifier, and 2nd Place $10.00,Aden Ford Kountry Kritters 4H Club Jr. State Fair Qualifier.

You’re the Athlete, Trophy by Friend of 4H. 1st Place $20.00, Mason Cox Hayseeds 4H Club Sr. State Fair Qualifier.

Money Management Projects

Becoming Money Wise, Trophy sponsored by Jason and Erin Dailey. 1st Place $20.00,Paige Clagg Aftershock 4H Club, 2nd Place $10.00,Bella Barnette Country to the Core 4H Club.

Home Living Projects

The Laundry Project, Friend of 4H. Out of age group for State Fair. 1st Place $20.00, Grace Cremeans For his Glory 4H Club State Qualifier, 2nd Place $10.00, Gage Smith Country to the Core 4H club, and 3rd Place $5.00, Brianne Birchfield Ridge Kids 4H club.

Vet Science Projects

Horseless Horse, Trophy sponsored by Carter’s Plumbing, no state fair class. 1st Place $20.00,Molly McWhorter For His Glory 4H Club, and 2nd Place $10.00,Kylie Birchfield Ridge Kids 4H Club.

Field Crops

Soybeans, Trophy sponsored by Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00, Evan Pope Country to the Core 4H Club, 2nd Place $10.00,Justin Butler Hayseeds 4H Club, 3rd Place $5.00, Carter Evans Country to the Core 4H Club.

Corn, Trophy sponsored In Memory of Herman and Bernice Wood, 1st Place $20.00 Justin Butler Hayseeds 4H Club, 2nd Place $10.00 Reece Butler Hayseeds 4H Club, and 3rd Place $5.00 Carter Evans Country to the Core 4H Club.

Small Grains, Trophy sponsored by Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00 Erin Pope Country to the Core 4H Club, 2nd Place $10.00 Evan Pope Country to the Core 4H Club, 3rd Place $5.00 Carter Evans Country to the Core 4H Club.

Specialty Crop,trophy sponsored by Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00 Chad Bostic Triangle 4H Club, 2nd Place $10.00 Marissa McGuire County to the Core 4H Club, and 3rd Place $5.00 Charles McGuire County to the Core 4H Club.

Hay, Class One, Legumes: cash award sponsored by Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00, Jaret Boothe Pairs and Spares 4H Club, 2nd Place $15.00, Jacie Boothe Pairs and Spares 4H Club, and 3rd Place $10.00, Justin Butler Hayseeds 4H Club.

Hay, Class Two, Grass Hay 90% or More Grass: cash award sponsored by Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00, Kade Alderman Raccoon Valley Livestock Club 4H Club, 2nd Place $15.00, Nathan Michael Keepin It Country 4H Club, and 3rd Place $10.00,Jacie Boothe Pairs and Spares 4H Club.

Hay, Class Three, Mixed Hay: cash award sponsored by Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00, Erin Pope County to the Core 4H Club, 2nd Place $15.00, Mikayla Pope Triangle 4H Club, and a tie for 3rd Place $10.00, Reece Butler Hayseeds 4H Club.

Overall Hay winner $35.00 and trophy sponsored by the Gallia County Soil and Water Conservation District: Jaret Boothe Pairs and Spares 4H Club.

Results submitted by Gallia County OSU Extension.

Staff Report

comments powered by Disqus