Beef Breeding show results


Submitted



GALLIPOLIS — The following results from this week’s Beef Breeding Show at the Gallia County Junior Fair have been released by the Gallia County OSU Extension office.

Beef Breeding Showmanship

Past Showmanship – 1st Place – Jordan Johnson Country to the Core 4-H Club. 2nd Place – Beau Johnson Country to the Core 4-H Club. 3rd Place – Bryce Hines Rio Hopefuls 4-H Club.

Senior Showmanship – 1st Place – Erin Pope Country to the Core 4-H Club. 2nd Place – Airika Barr New Horizon 4-H Club. 3rd Place – Emily Dahse Gallia County Dairy Club.

Intermediate Showmanship 1st Place Haley Canaday Whiz Kids 4-H Club. 2nd Place Evan Pope Country to the Core 4-H Club. 3rd Place Kyrsten Sanders Hayseeds 4-H Club.

Junior Showmanship – 1st Place – Carter Evans Country to the Core 4-H Club. 2nd Place –Walker Fowble Kountry Kitters 4-H Club. 3rd Place –Benjamin Brown Triangle 4-H Club.

Beef Breeding Show

Angus Classes – Angus Junior Yearling. 1st Place – Caleb McKnight New Horizon 4-H Club. Angus Senior Calf – 1st Place Airika Barr New Horizon 4-H Club. Angus Senior Yearling – 1st Place – Airika Barr New Horizon 4-H Club.

Over all Angus – 1st Place Airika Barr Sr. Yearling. 2nd Place Airika Barr Sr. Calf. 3rd Place Caleb McKnight Jr. Yearling.

Maine-Anjou

Maine-Anjou Jr. Calf – 1st Place Kyrsten Sanders Hayseeds 4-H Club. 2nd Place Walker Fowble Kountry Kritters 4-H Club

Over all Maine-Anjou – 1st Place Kyrsten Sanders Hayseeds 4-H Club, 2nd Place Walker Fowble Kountry Kritters 4-H Club.

Maintainer

Maintainer Junior Calf – 1st Place Emma Hammons Rodney Rangers 4-H Club.

Maintainer Junior Yearling – 1st Place Jordan Johnson Country to the Core 4-H Club, 2nd Place Haley Canaday Whiz Kids 4-H Club, 3rd Place Mikayla Poling Pairs and Spares 4-H Club.

Over all Maintainer – 1st Place – Jordan Johnson. 2nd Place – Haley Canaday. 3rd Place – Emma Hammons.

Polled Hereford

Polled Hereford Senior Calf – 1st Place Cole Hines Rio Hopefuls 4-H Club.

Polled Hereford Cow – 1st Place Adrianna Sanders Hayseeds 4-H Club. Polled Hereford Senior Yearling. 1st Place Bryce Hines Rio Hopefuls 4-H Club.

Over all Polled Hereford -1st Place Bryce Hines. 2nd Place Cole Hines. 3rd Place Adrianna Sanders.

Simmental

Simmental Senior Calf – 1st Place Jordan Johnson Country to the Core 4-H Club. 2nd Place Evan Pope Country to the Core 4-H Club.

Over all Simmental – 1st Place Jordan Johnson Country to the Core 4-H Club. 2nd Place Evan Pope Country to the Core 4-H Club.

AOB Class

Junior Calf – 1st Place Adrianna Sanders Hayseeds 4-H Club.

Senior Yearling – 1st Place Jordan Johnson Country to the Core 4-H Club.

Best AOB – 1st Place – Jordan Johnson. 2nd Place – Adrianna Sanders.

Commercial Class

Commercial Junior calf – 1st Place – Erin Pope Country to the Core. 2nd Place – Benjamin Brown Triangle. 3rd place – Beau Johnson Country to the Core 4-H Club.

Commercial Sr. Calf – 1st Place – Trace Neal Gallipolis FFA. 2nd Place – Anna Shriver Country to the Core 4-H Club. 3rd Place – Lane Neal Gallipolis FFA.

Commercial Jr. Yearling – 1st Place – Carter Evans Country to the Core 4-H Club. 2nd Place – Jayden Shriver Country to the Core 4-H Club. 3rd Place – JR Huffman Gallipolis 4-H Club

Overall Commercial Breed Class – 1st Place Erin Pope. 2nd Place Benjamin Brown. 3rd Place Beau Johnson. 4th Place Carter Evans. 5th Place Briar Call. 6th Place Carson Call.

Overall Supreme Beef Breeding Champion Class – 1st Place Jordan Johnson with his Maintainer. 2nd Place Jordan Johnson with his Simmental. 3rd Place Erin Pope with her Commercial. 4th Place Benjamin Brown with his Commercial. 5th Place Evan Pope with his Simmental. 6th Place Jordan Johnson with his AOB. Top Bread and Owned Registered Beef Female – Jordan Johnson with his Maintainer.

http://mydailytribune.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/42/2017/08/web1_Tribune-3.jpg

Submitted