Fair judging results posted


Staff Report



Small Animal and Pocket Pets

Hamster Angel Forest Products. 1st Place, $20.00, Kylie Birchfeild Ridge kids 4H Club.

Guinea Pig, Bob and Cindy Howard. 1st Place, $20.00, Malayna Brace River Valley All Stars 4H Club, and 2nd Place, $10.00, Makayla Stewart Whiz Kids 4H Club.

Special Awards all cat winners will also get an additional award of $20 for 1st, $10 for 2nd, $5 for 3rd sponsored by Katie Alexander in memory of her cat Rose.

Cats

Cat, Cat 1 Purr,fect Pals, Trophy by Frenchtown Veterinarian clinic. 1st Place, $20.00, Emily Hough Whiz Kids 4H Club and 2nd Place, $10.00, Callista Whitmore Pairs and Spares 4H Club.

Cat 2 Climbing Up, Trophy by Mane Designers Styling Salon. 1st Place, $20.00,Cody Mathias Pegasus 4H Club.

Dog Projects

You and Your Dog Intermediate B Trophy sponsored by Friend of 4H. 1st Place $20.00 Gage Smith K9 Korps 4H Club, 2nd Place $10.00 Jerilyn Darst K9 Korps 4H Club, and 3rd Place $5.00 Darius Pishvazadeh K9 Korps 4H Club.

Dog Obedience. Pre,Novice A, In Memory of Kellie. 1st Place $20.00 Abigail Stover K9 Korps club, 2nd Place $10.00 Jerilyn Darst K9 Korps club, and 3rd Place $5.00 Darius Pishvazadeh K9 Korps club.

Beginner Novice A, trophy sponsored by Frenchtown Veterinary Clinic. 1st Place $20.00 Gage Smith K9 Korps 4H club.

Dog showmanship. Intermediate A Sponsored by Breech Boarding. 1st Place $20.00 Gage Smith K9 Korps 4H Club.

Intermediate B Sponsored by Breech Boarding. 1st Place $20.00 Abigail Stover K9 Korps 4H Club, 2nd Place $10.00 Jerilyn Darst K9 Korps 4H Club, and 3rd Place $5.00 Darius Pishvazadeh K9 Korps 4H Club.

Dog Poster. Dog Poster Junior Trophy by Top Dog Academy. 1st place $20.00 Christopher Menzel K9 Korps club, 2nd place $10.00 Jalyn Short Country to the Core 4H club, and 3rd place $5.00 Savannah Hurd Sundance Kids 4H club.

Dog Poster Intermediate Trophy by Top Dog Academy.

Intermediate. 1st Place $20.00 Jerilyn Darst K9 Korps 4H Club, 2nd Place $10.00 Darius Pishvazadeh K9 Korps 4H Club, and 3rd Place $5.00 Gage Smith K9 Korps 4H Club.

All About Dogs. 1st Place $20.00 Jalyn Short, Country to the Core 4H Club, 2nd Place $10.00 Savannah Hurd, Sundance Kids 4H Club, and 3rd Place $5.00 Christopher Menzel, K9 Korps 4H Club.

Rally Winners Trophy in memory of Shorty. 1st Place $20.00 Jerilyn Darst K9 Korps 4H Club, 2nd Place $10.00 Darius Pishvazadeh K9 Korps 4H Club, and 3rd Place $5.00 Abigail Stover K9 Korps 4H Club.

Agility Gold Medal winners. Jerilyn Darst, and Abigail Stover. Silver; Gage Smith. Bronze; Darius Pishvazadeh.

General Fair Project Results

Holzer Health System Educational Booth sponsored by Holzer Health System. 1st Place, $75 cash prize goes to Twilighters 4H Club, 2nd Place, $50 cash prize goes to Good Times 4H Club, and 3rd Place, $25 cash prize goes to X,treme Dreams 4H Club.

Conservation Booths, sponsored by the Gallia Co. Conservation Club. 1st Place $200 cash prize goes to Hopes Helping Hands 4H Club, and 2nd Place $150 cash prize goes to New Horizon 4H Club.

4H Theme Booth, Sponsored by the Gallia Co. 4H Advisors Assoc. 1st Place $75 cash prize goes to For His Glory 4H Club, and 2nd Place $50 cash prize goes to Triangle 4H Club.

Demonstration Winners

Demonstration Junior, Trophy by Friend of 4H. 1st Place $20.00, Haley Canaday Whiz Kids 4H Club State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00,Savannah Hurd Sundance Kids 4H Club, and 3rd Place $5.00,Lindsey Clark River Valley All Stars 4H Club.

Demonstration Sr. Trophy by Friend of 4H. 1st Place $20.00, Alexi Wothe X,treme Dreams 4H Club State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00, Mason Cox Hayseeds 4H Club, and 3rd Place $5.00, Allie Clagg Carteens 4H Club.

Food Projects

Let’s Start Cooking, Trophy sponsored by Corbin Family Angus. 1st Place $20.00, Hannah McCormick Raccoon Valley Livestock 4H Club Sr. State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00, Haleigh Conant Sundance Kids 4H Club Jr. State Fair Qualifier, and 3rd Place $5.00, Havanah Grube For His Glory 4H Club.

Snack Attack, Trophy Sponsored by Raymond James Financial Services. 1st Place $20.00, Haley Canaday Whiz Kids 4H Club Jr. State Fair Qualifier, and 2nd Place $10.00, Bailey Barnette Country to the Core 4H Club.

Grill Master, Trophy sponsored by the For His Glory 4H Club. 1st Place $20.00, Braden McGuire For His Glory 4H Club Jr. State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00, Gage Smith Country to the Core 4H Club, and 3rd Place $5.00, Colin Little X,treme Dreams 4H Club Sr. State Fair Qualifier.

Yeast Breads on the Rise, Trophy sponsored by the Gallia County Extension Homemakers. 1st Place $20.00, Ashleigh Miller Gallia County Dairy 4H Club Sr. State Fair Qualifier.

Fast Break for Breakfast, Trophy sponsored by the Gallia Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00, Haley Canaday Whiz Kids 4H Club State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00—Katie Maynard For His Glory 4H Club, and 3rd Place $5.00, Lydia Jones For His Glory 4H Club.

Let’s Bake Quick Breads, Trophy sponsored by Captain D’s Seafood Restaurant. 1st Place $20.00, Leah Skidmore Kountry Kritters Jr. State Fair Qualifier.

You’re the Chef, Trophy sponsored by the Gallia County Soil and Water Conservation District. 1st Place $20.00, Karrington Barr New Horizon 4H club.

Cake decorating projects

Cake Decorating Senior, Trophy by Friend of 4H. 1st Place $20.00, Mariah Hinemen Early Birds 4H Club State Fair Qualifier Sr.

Cake Decorating Junior., Trophy by Friend of 4H. 1st place $20.00, Amanda Barnes New Horizen 4H Club State Fair qualifier Jr., 2nd place $10.00, Emilee Bowing Pairs and Spares 4H Club, and 3rd place $5.00, Brooke Bonzo Saddles N Spurs 4H Club.

Quilt Projects

You Can Quilt, Trophy sponsored by Rob and Connie Massie. 1st Place $20.00, Jade Rankin All for One 4H Club Sr. State Fair Qualifier, and 2nd Place $10.00, Joslyn Kendrick All for One 4H Club.

Clothing Projects

Active Sportswear, Trophy Friend of 4H. 1st place $20.00, Josie Jones For His Glory 4H Club State Qualifier.

Creative Costumes Trophy by Tom and April Swackhammer. 1st Place $20.00, Sierra Huffman Sundance Kids 4H Club State Fair Qualifier, and 2nd Place $10.00, Hannah McAnulty Pegasus 4H Club.

Look Great for Less, Trophy by Friend of 4H. 1st Place $20.00, Olivia Harrison Early Birds 4H Club State Fair Qualifier.

Sew Fun, Trophy sponsored by Jamie Eplin. 1st Place $20.00, Ella Niday Hopes Helping Hands4H Club State Fair Qualifier, 2nd Place $10.00, Ellie Cremeans Pairs and Spares 4H Club, and 3rd Place $5.00, Katelynn Higginbotham Sundance Kids 4H Club.

Sundresses and Jumpers, Trophy sponsored by Sally Stapleton. 1st Place $20.00,Micah Hughes Thivener Pioneers 4H Club (no state fair class).

Shopping Savvy, Trophy sponsored by Gallia County Extension Homemakers. 1st Place $20.00, Bailey Barnette Country to the Core 4H Club State Fair Qualifier.

Tops for Tweens, trophy sponsored by Main Designer Styling Salon. 1st Place $20.00, Madison Beaver Thivener Pioneers 4H Club State Fair Qualifier.

Woodworking Skill-A-Thon, sponsored by Carpenter’s Union Local 650. 1st place wins a toolbox, 2nd place wins a hammer, 3rd place wins a level.

Senior. 1st, Place Roby Harrison of the Ridge Kids 4H Club is the winner of the toolbox, 2nd, Place Jessica Luther of the Hay Seeds 4H Club is the winner of the hammer, and 3rd, Place Calista Barnes of New Horizon 4H Club is the winner of the level.

Junior. 1st, Place Carter Evans of Country to the Core 4H Club is the winner of the toolbox, 2nd, Place Gauge Smith of Country to the Core 4H Club is the winner of the hammer, and 3rd, Place Austin Donohue of Sundance Kids 4H Club is the winner of the level.

Measuring Up Junior 13 and under, Trophy sponsored by Paul and Katie Shoemaker. 1st Place $20.00,Carter Evans of the Country to the Core 4H Club, Jr. State Fair Qualifier 1st, 2nd Place $10.00, Abby Brabham Good Times 4H Club Jr. State Fair Qualifier 2nd, and 3rd Place $5.00,Shane Cremeans Pairs and Spares 4H Club.

Measuring Up Senior 14 and over, Trophy In memory of Jeff and Carole Pope. 1st Place $20.00, Jessica Luther of the Hayseeds 4H Club Sr. State Fair Qualifier.

Making the Cut, Trophy Sponsored by Mike and Betty Jo Carter. 1st Place $20.00,Walker Fowble of the Kountry Kritters 4H Club Junior State Fair Qualifier 1st, 2nd Place $10.00, Gage Smith of the Country to the Core 4H Club Junior State Fair Qualifier 2nd, and 3rd Place $5.00, Briar Call of the Gallia County Dairy 4H Club.

Nailing it together, Trophy Sponsored by Big River Electric. 1st Place $20.00, Roby Harrison of the Ridge Kids 4H Club Sr. State Fair Qualifie.

Finishing up, Trophy Sponsored by Big River Electric. 1st Place $20.00, Calista Barnes, Picrotti of the New Horizon 4H Club SR. State Fair Qualifier, and 2nd Place $10.00, Aden Ford of the Kountry Kritters 4H Club Jr. State Fair Qualifiers.

Woodworking Master, Trophy by Friend of 4H. 1st Place $20.00, Charles McGuire of the Country to the Core 4H Club Jr. State Fair Qualifier.

More project results will be posted in upcoming editions of the Tribune and online at www.mydailytribune.com.

Results submitted by Gallia County OSU Extension.

http://mydailytribune.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/42/2017/08/web1_Tribune-1.jpg

Staff Report